CFmoto zvuk

Opšta pitanja koja nisu pokrivena u ostalim temama pod „Vozila“.
Post Reply
ivandurdjevic
Возило: CF moto
Име и презиме: Ivan Djurdjevic

CFmoto zvuk

Post by ivandurdjevic »

Postovane kolege,

imam jedno pitanje..... Nedavno sam kupio CFmoto....... i primetio sam da ponekada kada dam gas da krenem.... Cuje se neki cudan zvuk... kao da kais slajfuje... nzm kako da objasnim. Ima prazan hod. Dok ne krene. Da li se to jos nekom desava. I u cemu je problem??
hvala na odgovoru
vlada
Возило: CanAm Maverick Trail

Re: CFmoto zvuk

Post by vlada »

Koje CFmoto vozilo si kupio? ATV, UTV, koji model?

Moraš preciznije objasniti, ova naša vozila su kao traktori i ima mnogo zvukova i "ponašanja" koja mogu da budu čudna a u stvari su normalna na većini vozila..

Dobar deo vozila ima sledeće ponašanje: ponekad kada se kreće, tj. daje gas, ima mali prazan hod i onda "uhvati" kajš i čuje se klak/slak zvuk ;) - na eng ga zovu "transmission slack", ili "transmission clunk" :) - na klasičnim menjačima je to problem, kada je u pitanju CVT to nije nikakav problem - ne znam da li je to to na šta ti misliš.

Takođe CVT sistem pri kretanju ne treba "štedeti", početnička greška je da se polako kreće, tj. da se sporo daje gas i da se čeka da se transmisija ukopča (polako), tada kajš hoće da proklizava - i samim tim se vek kajša skraćuje. Po pravilu, kad se kreće - kreće se ;), znači prvi deo kretanja se odradi brže kako bi kajš minimalno proklizao. Ovo početno moguće proklizavanje kajša je potpuno otklonjeno ako vozilo ima "wet clutch" (kao npr. kod Ultramatic CVTa), kod njih je kajš uvek zategnut i mokro kvačilo preuzima na sebe "proklizavanje"...
ivandurdjevic

Post by ivandurdjevic »

A da..... pa vozilo je ATV 600 kubika... 34 konjskih snaga..... Cuje se kao da proslajfuje... I onda je malo pustim gas i ono uhvati. Ne cuje se uvek. Malo vise kada je off road i kada su dva putnika. Pitao sam servisera i on kaze da je normalno. Da ne treba da se dotegne nesto oko kaisa?? Ili je stvarno normalno?? :D
vlada

Post by vlada »

Ne znam šta ti se tačno dešava pa ne mogu da ti pomognem / odgovorim da li je normalno. Ako je gledao serviser verovatno je sve OK :)

Stavi u svoj profil mesto odakle si pa da može neko iz tvog kraja da ti pomogne - proba ATV i vidi da li je to sve u redu :beer:
ivandurdjevic

Post by ivandurdjevic »

Vazi............. Ja sam iz Cuprije...........
Miki_novi pazar
Возило: CForce 550
Име и презиме: Miki

Post by Miki_novi pazar »

Postovani, nov sam na forumu i Veliki POZDRAV za sve clanove...
imam isti problem sa CFMoto Cforce 550 Au-6l...
Pri kretanju se cuje zvuk kao slajfovanje kajsa, u slucaju da tada dam pun gas dolazi do praznog hoda i nece da povuce kako treba uz prisutan zvuk kako kajs skripi,i onda kad pustim skroz gas pa ponovo dam onda krece normalno... inace motor je presao 2550km i 2016god.
Hvala unapred, ako treba da napisem jos neki detalj sto se tice ovog problema tu sam..
vlada

Post by vlada »

Zdravo Miki,

Da li ti se to "šlajfovanje" događalo od početka, od kako si kupio novo vozilo ili tek posle X km?

Ne znam da li svako CFmoto vozilo, ali ova koja smo mi probali imaju "wet clutch", mokro kvačilo i menjač dele isto ulje kao i motor - pa otuda i češći interval zamene ulja na ovim vozilima (isto važi i za Yamaha / ArcticCat) - zato što mokro kvačilo brže "degradira" ulje (a koristi se isto i za motor). "Šlajfovanje" kod vozila sa mokrim kvačilom može da bude do kvačila - da su se lamele potrošile. Ova vozila (sa mokrim kvačilom) imaju uvek zategnut kajš i lagano kretanje je zadatak kvačila (za razliku od drugih kod kojih ovaj posao preuzima kajš).

Važno: pri servisu vozila koja imaju mokro kvačilo jako je važno da se koristi ulje za motore sa mokrim kvačilom!

Ako ne shvatite do čega je problem možete kontaktirati ATV UTV Servis na info@atv.rs i da ih pitate da li su se susreli sa ovim problemom do sada...
Post Reply